Lindsey Stirling, Praha, 20.10.2014

Autor: Martin Kopilec | 29.10.2014 o 18:30 | (upravené 30.10.2014 o 0:37) Karma článku: 4,42 | Prečítané:  840x

...kto nezažije, nepochopí... Aj keď nemám s písaním blog-ov príliš veľké skúsenosti, rozhodol som sa s touto mojou slabšou stránkou bojovať.

 Ako prvý blog ma nenapadlo nič lepšie, ako sa podeliť o zážitky z koncertu Lindsey Stirling ktorý som nedávno navštívil v Prahe. Ale pekne od začiatku.

Už dlhú dobu ma udivuje, že na Slovensku a zvlášť v slovenských médiach sa takmer vôbec nehovorí o tejto mladej a nesmierne talentovanej huslistke. Áno, je pravda, že husle v našich rádiách počuť len ojedinele pokiaľ nie sú súčasťou nejakého popového alebo iného mixu (týmto sa nechcem nikoho dotknúť). Avšak, máme tu aj iné média, kde informuje text a nie zvuk. A Lindsey spája husle a jej zvuk so štýlmi ako hip-hop, dubstep, country, pop a mnoho ďalšieho. Ale to by bolo na dlhšiu debatu. Kto je Lindsey a aký úspešný talent to je, si určite nájdete na internete, buď na jej oficiálnych stránkach alebo na stránkach oficiálneho Česko/Slovenského fanklubu. Nie je to hlavným predmetom tohoto článku, možno nabudúce.

Keď som sa dozvedel na jej stránke, že bude ďalšie európske turné, vedel som, že si hneď musím ísť objednať lístky na jej koncert v Prahe. Priznám sa, toto nebol môj prvý koncert na ktorom som bol. Navštívil som taktiež minulý rok Viedeň počas jej turné po Európe. Takže som objednal normálne lístky + VIP lístky (tak ako naposledy) a už som sa nevedel dočkať kedy bude 20.10.2014 (lístky som kupoval v marci). Vypredali sa takmer okamžite a po pár dňoch bola ohlásená zmena miesta konania pre obrovský záujem. Aké "nečakané".

Mesiace plynuli kým pre nás fanúšikov nenastal deň D, na ktorý sme tak dlho čakali. Ako VIP sme mali vstup o 17:30 (oficiálny bol o 19:00). Prekvapujúco som nebol ani trošku nervózny (asi som si tú nervozitu vybil vo Viedni :) ) Vpustili nás bez nejakých problémov do haly a vedeli sme, že už len pár minút nám zostáva do vysnívaného stretnutia. Zatiaľ sme si mohli v merch obchode kúpiť suveníry a ja som sa tešil najmä na tour tričko.

No a o pár minút to nastalo, a  Lindsey aj so svojím tímom prišla za potlesku svojich fanúšikov. Pre mnohých z nich to bolo vôbec prvé stretnutie s ňou a preto som si živo vedel predstaviť ako sa cítia. Na ten pocit nikdy nezabudnem, keď stretnete človeka ktorý je vašim idolom, inšpiráciou a motiváciou sa nevzdávať a ísť si za svojim cieľom. Lindsey, ako vždy dobre naladená, nás s nadšením privítala a mohlo sa začať s fotením a krátkym súkromným rozhovorom po ktorom nám podpísala veci ktoré sme si priniesli, poprípade ešte aj plagát ktorý sme dostali "od nej". Ako sme tak stáli v rade a čakali, bolo vidieť, že Lindsey je trošku chorá, čo bolo poznať aj na hlase. Možno ju v tej chvíli choroba zmáhala viac ako by si sama priala, no robila všetko preto, aby to nijako neovplyvnilo fanúšikov ktorý boli nadšení so stretnutia s ňou. Bola na všetkých naozaj veľmi milá a jej charizma z nej doslova sršala. Trošku mi to pripomenulo Viedeň, kedy musela SBS a miestnych organizátorov občas odháňať, aby jej nebránili v stretnutí s fanúšikmi, najmä ak chceli viac fotiek a podobne.
A vtedy som sa sám seba pýtal, ako to robí? Ako to, že aj keď má 5-6 koncertov v týždni, každý deň precestuje stovky kilometrov po celej Európe, dokáže potlačiť tu únavu, chorobu a všetky tie veci ktoré ju počas turné stretávajú? Čo jej dodáva energiu skákať, behať a niekedy až lietať počas celého koncertu? A aká je odpoveď? Sme to aj MY. My fanúšikovia s ktorými sa stretáva na koncertoch a v uliciach, ktorí ju podporujeme, povzbudzujeme, chodíme na jej koncerty a vytvárame atmosféru za ktorú by bol vďačný a prial si mať každý interprét, či skupina.
No po pár minútach prišla rada aj na nás, a Lindsey nás hneď s radosťou objala. Rýchle predstavenie sa, krátky pokec, fotka, podpis a šli sme do hlavnej haly kde mal byť koncert a kde už pár VIP fanúšikov bolo. Samozrejme vďaka tomu sme mali aj státie v prvej rade a najlepší výhľad. Keď som po koncerte čítal blog-y iných, ukázalo mi to, ako jedna mala kartička s nápisom "VIP MEET & GREET", môže dať úplne iné dojmy z koncertu (v tomto prípade z miestnych organizátorov).
Keď sa Lindsey zvítala so všetkými fanúšikmi, prišla na pódium kde nasledoval ďalší bod programu, a to "Q&A" (Otázky a odpovede) po ktorých bol ešte "Soundcheck" kde nám zahrala pesničku naviac, ktorú na koncerte nehrala. Čas rýchlo ubiehal a Lindsey išla späť do zákulisia.

O 19:00 začali púšťať organizátori aj ostatných fanúšikov, ktorí halu doslova zaplavili. Z cca 50, nás tam za chvíľu bolo takmer 3500. Skandovanie "Lindsey, Lindsey" nemalo konca kraja a myslel som si, že ohluchnem ešte skôr než Lindsey skutočne v plnej paráde príde na pódium.
Približne o hodinku tu všetko začalo. Avšak predskokanom, ktorým bol v Prahe Mike Tompkins. Štýlom sa Lindsey síce príliš nepodobal, ale evidentne podľa ovácií mal aj v Prahe veľa fanúšikov. Moja šálka čaju to síce nebola, náladu však rozprúdil dostatočne a ukázal svoj obrovský talent.

Všetci sme však boli netrpezlivý, očakávajúc deviatu hodinu večer, kedy to všetko začne. A veru príchod na stage bol ohromujúci. Priesvitné plátno, Beyond the Veil a Lindsey...dav začal šalieť. Niečo úžasné.
Lindsey opäť ladila pohyb s hudbou a ja stále nechápem ako to vlastne robí. Tento krát mala aj dvoch tanečníkov, ktorí sa objavovali a opäť utekali do zákulisia. Krásne kostými, striedanie rýchlejších a pomalších pesničiek a samozrejme "prerušenia" v podobe príhovorov Lindsey k fanúšikom. Nechýbalo veľa humoru a ani troška doberania s Gavi-m (klávesy).
Tá energia ktorá tam počas koncertu prúdi vás dokonale dobije na dlhé obdobie a vy máte chuť ostať tam navždy. No všetko sa raz končí a tak isto aj koncert Lindsey Stirling, po ktorom máte chuť ísť hneď na ďalší.
A čo na to všetko vravela Lindsey? Veľmi sa do Prahy tešila, sama sa vyjadrila, že prežili aj s tímom jeden z najkrajších dní v živote, a taktiež nezabudla spomenúť, že Česko/Slovenský fanklub je tým najlepším ktoré má. Určite sa sem vráti a my sa tešíme na ten deň rovnako, ako ona.

Verím, že článok, táto moja prvotina, sa vám bude páčiť a odpustíte mi tie začiatočnícke chyby, ktoré sa občas vyskytnú. No a pokiaľ sa chcete dozvedieť o Lindsey a jej tvorbe čo najviac.... :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Liga majstrov vrcholí, Real hrá s Liverpoolom

Sledujte online prenos s nami.

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Zabíjajme, lebo aj tak nás zabijú.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?